Projekat „Stub kuće – temelj preduzetništva“
„Stub kuće – temelj preduzetništva“
Projekat je u skladu sa opštim ciljem Programa jer je usmeren na razvoj privrednih subjekata, na inovativnost, infrastrukturi, konkurentnosti, poslovno udruživanje, a sve su to činioci koji treba da stvore snažan, konkurentan i izvozno orijentisan sektor MMSP i da značajno doprinesu poboljšanju životnog standarda kao na teritoriji grada Užica, Požege, Kosjerića, Arilja, Bajine Bašte, tako i šire na teritoriji cele Republike Srbije.
Planirane aktivnosti su u okviru Komponente 1 odnose se na realizaciju obuke za potencijalne preduzetnike. Takođe, uspostaviće se saradnja sa NSZ U Užicu, Požezi; Bajinoj Bašti, Arilju i Kosjeriću. Na ovaj način stvoriće se nov model saradnje i povezivanja između NSZ i privatnog sektora. To će biti prvi koraci ka strateškom opredeljenju da lica koja su stekla radno iskustvo kod poslodavca prevaziđu bojaznost od novih izazova i postanu oni poslodavci koji će upravljati svojim preduzećem, radnjom, radionicom kroz započinjanje sopstvenog biznisa. Žene imaju problema kod pronalaženja adekvatnog zaposlenja, uglavnom zbog predrasuda o muškim i ženskim poslovima, sposobnostima, kućnim obavezama gde se ostvaruju kao majke, supruge i domaćice, potom zbog nedostatka praktičnih veština stečenih u realnom radnom okruženju. Problem slabe komunikacije u društvenim, socijalnim i poslovnim segmentima osoba sa posebnim potrebama, invalida, kao i drugih lako ranjivih kategorija, samohranih roditelja, roma i drugih, kao preduslov su za realizaciju ovog projekta. Stvaranje pozitivnih uslova za pronalaženje načina kako bi se anuliranje predrasuda o razlikama: žena, osoba sa posebnim potrebama, kao i kod lako ranjivih grupa u svim segmentima društva, pa tako i kod upošljavanja.
Poslednjih godina akcenat je na solidarisanju ovih grupacije, njihovom povezivanju, upućivanju jednih na druge. Takođe, projekat će se fokusirati na to da se podstaknu preduzetničke aktivnosti osoba svih navedenih kategorija, prvenstveno kod žena raznih starosnih dobi od omladine do žena u srednjim godinama.
Sve će to doprineti pomirenju i ravnopravnosti svih segmenata društva, kao i samom razvoju lokalne ekonomije i generisanju većih prihoda.
Ovim projektom ujedno se trebaju poboljšati uslovi prilaza samom objektu PI, kako zbog korisnika MMSP tako i radi zaposlenih u PI. Rešavanjem problema infrastrukture podižemo kapacitete PI, kao i kvalitet usluge koju pružamo stanarima, dok ujedno stvaramo lepšu sliku o PI, stanarima i celim okruženjem prilikom prvog kontakta, utiska, koji je često i jako bitan kod kupca. Uz poboljšanje, uređenje infrastrukture potrebno je srediti i salu gde bi stanari na savremeniji, pristupačniji, način prezentovali svoju proizvodnju i svoje proizvode. Odradiće se nasip i behaton koji će služiti za lakšu i bolju komunikaciju između uprave i proizvodnje, za parkiranje dostavnih vozila, lager gotovih proizvoda kao i lakšu komunikaciju osobama sa invaliditetom, (kolica, štake i ostala pomagala). Iznad behatona odradiće se nastrešnica, kako bi zaštitila sirovine, gotov proizvod od atmosferskih padavina i drugih uticaja, koje mogu dovesti do štete. Obilazna saobraćajnica oko PI, odnosno dvorište PI dobiće asfaltni zastor realizacijom ovog projekta, tako da će se omogućiti lakša saobraćajna komunikacija od ulazne kapije do proizvodnje, koja je sada jako otežana, posebno u vremenu atmosferskih padavina. (slike u prilogu). Za potrebe osoba sa invaliditetom, (koji su naši zakupci i koji imaju svoju proizvodnju kod nas u PI: sušenje voća i povrća) odradićemo rampe i reljefaste pločice na ulaznom delu upravne zgrade.
Uz navedeno potrebno je opremiti i salu za sastanke i prezentacije u kojoj bi vlasnici MMSP, korisnici usluga i zakupci u PI, mogli na dostojan način prezentovati kupcu svoju proizvodnju i svoje gotove proizvode, takođe da ih mogu plasirati putem sajta čiju smo dopunu, proširenje planirali kroz projektne aktivnosti. Zatim plasman gotovog proizvoda ili polu proizvoda putem interneta. Pored navedenih usluga realizacijom projektnih aktivnosti omogućićemo korisnicima da mogu odštampati svoj logo na štampaču u boji, koji je planirano nabaviti kao deo opreme i ujedno ispod odraditi: fakturu, ponudu, predračun i slične dokumente, a da za to ne moraju napuštati zgradu PI. Pri opremanju sale za potrebe MMSP nabavićemo: štampač u boji, flip-čar, projektor sa držačem, platno za projektor, tri laptopa koji će ujedno biti povezani na internet i umreženi sa štampačem i faksom.
Planirane aktivnosti projekta su u skladu sa specifičnim ciljem Programa – razvoj novih usluga podrške u okviru inkubatora i unapređenje modela poslovne inkubacije, ali su u uskoj vezi sa promocijom preduzetništva i primera dobre prakse inovativnih MSPP, kao i saradnje sa MSPP na konkretnim projektima. Sve ove aktivnosti biće sprovođene kroz Komponentu 3 i realizovaće se uporedo sa aktivnostima podsticaja i razvoja Ženskog preduzetništva uključujući preduzetništvo kod mladih žena i žena invalida, kao i iz drugih ranjivih grupa.